Teknolojilerin evrimi ve işgücü piyasası üzerindeki etkisi ile sadece birkaç yıl önce olmayan bazı beceriler yeni istihdam yaratılmasına yol açmıştır.Bu yeni açılan meslekler, günümüzde bir şirketin gelişimi için önemli bir rol oynamaktadır.

E-ticaret sektörü, teknoloji sektörünün ve toplumun dijitalleşmesinin en önemli oyunculardan biridir. Başarı, lojistik gibi farklı alanlarda da devrim yarattı ve iş gücü piyasası bu dönüşümü de kaçamadı. Elektronik ticaret, daha büyük ve daha teknolojik mesleki profiller, özellikle de Büyük Verilerdeki uzmanları gerektirir.

Yeni teknolojilerin şirket dünyasını nasıl değiştirdiğinin yolu, iş yerinde maksimum ifadeyi buluyor. “Rekabet etmek isteyen tüm işletmelerin, çok yenilikçi ve uzmanlaşmış profesyonel profillere ihtiyacı var, bunlardan bazıları 5 yıl önce bile mevcut değil.”

Büyüme Hackerları 

Çeşitli çevrimiçi pazarlama araçları, sosyal ağlar ve iyi tanımlanmış stratejiler yoluyla iş büyümesi ile uğraşırlar. Birleşik Devletlerde tanınmış bir meslektir, ancak Avrupa’da değil, özellikle çok az kişinin bulunduğu İspanya’da. Startuplar, KOBİ’ler ve büyük şirketler maliyetleri en iyi duruma getirmek ve çevrimiçi dünyada sunulan kaynaklardan faydalanmak için büyüme korsanları arıyor.

Veri Bilimcisi

Günümüzde, tüm şirketler, satışları artırmak, müşteriyi tanımak ve süreçleri ve mesajları optimize etmek için analiz edilmesi, anlaşılması, işlenmesi ve işlenmesi gereken büyük miktarda veri ele geçirmek zorunda kalıyor. Bir Veri Bilimcisinin işlevi bu nedenle bu ihtiyaçları kapsayan profil türü analitik, programlama ve mantık bilgisine sahip olmalıdır. Genel olarak, matematik ve istatistik konusunda eğitim almışlardır. Veri bilimcisi, verileri analiz etme ve yorumlama kabiliyeti sayesinde, şirketler tarafından aranan çok önemli bir profesyonel figür haline geldi. Tüm analistler bir noktada hemfikir: önümüzdeki birkaç yılın sorunlarından biri, Veri Bilimcisinin yüksek talebi ile düşük tedarik arasındaki fark olacak.

Veri Mühendisi 

Verileri organize eden bu mühendis, yukarıda bahsedilen profil olan Data Scientist tarafından analiz edilir. Bu amaçla, ana hedef, verilerin doğru depolanması, işlenmesi ve daha sonraki referanslar için hazırlanmasıdır. Bu, veri bilimcilerinin yeni ilişkileri analiz etmeye ve keşfetmeye odaklanırken önceki süreçlere vakit harcamamasına olanak tanır.

Proje Yöneticisi 

Bu yeni rollerden biri, bu nedenle profili bu kadar profesyonel bulmak kolay değil. O, proje yönetimi bölümündeki takımları yöneten kişidir. Proje yöneticisin’ın rolü oldukça yeni ve bu profili olan insanlar bulmak kolay değil. Misyonu, bu ekiplerin projenin sonuna kadar hedeflerine ulaşması, ortaya çıkabilecek zorlukların ortadan kaldırılmasıdır.

UX Tasarımcısı

Bu profesyonel, web sitesi ve kullanıcı deneyimi ile ilgilenir. Ana misyonu, webin mevcut kullanıcıların ve gelecekteki müşterilerin beklentilerine göre evrimleşmesini sağlamaktır. Bunun için, geliştiricilere, sayfayı geliştirmek için yerine getirmesi gereken teknik fonksiyonları belirtir. Kullanıcıların kendilerine uyarlanmış çözüm üretmeleri için ortaya attığı sorunları aşmayı amaçlıyor. Başlangıç ​​sektöründe gittikçe yaygınlaşan bir profil, ancak genel olarak hala bilinmiyor.

Mutluluk müdürü

Şirketlerde giderek yaygınlaşan bir profil olup, adından da anlaşılacağı üzere, amacı işçilerin rahat ve mutlu hissetmektir. Nasıl? Her türlü faaliyeti organize etmekle görevli olabilir, ofiste daha rahat bir yer olmasını sağlayacak düşünceler düşünür, kurslar düzenler, malzemeleri alır, mekanları yeniden organize eder, insanları işe alır (mesela işçiler için masör).

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website