Günümüz insanın başlıca hastalığı sanırım bu ağrılar.Hemen hemen herkesin vücudunda bir yeri mutlaka ağrıyordur. Bu ağrılar için kullandığımız ilaçların yan etkilerini düşününce de başka biryerimiz daha ağrımaya başlıyor. Her ağrı için olmasada bazı ağrılarında bitkisel yollarda dindirildiği ya da hafifletildiğinide biliyoruz. Peki nedir bu yollar diye araştırısakta karşımıza çeşitli bitkiler , yağlar çıkıyor karşımıza.

 

Mesela eklem ve kas ağrıları hissettiğimizde Kafur ve Bal Mumu karışımından bahsedebiliriz. Kafur adını çok sık duymadığımız bir ağaç türü. Bu ağaçtan elde edilen yarı saydam, içine karıştırılan yağ içerisinde kolayca eriyen bir maddedir. Çokta nadir bulunan bu madde tıpta da kullanılan birçok krem içeriğinde yer alır. Ağrı kesici özelliğinin yanı sıra öksürük,bronşit,balgam gibi hastalıklarda çözüm ortağı olabiliyor. Gelelim bal mumuna , aktarlarda temin edeceğimiz bu madde ise genelde cilt sorunlarında kullanılan kremlerde içerinde yer alıyor. Bizim eklem ve kas ağrıları için yapmak istediğimiz kafurun daha kremsi olması adına balmumu kullanıyoruz. Bitkisel olarak hazırlamak istediğimiz ev yapımı ağrı kesici kremizin içine ekstra olarak hindistan yağı,biberiye,nane ve okaliptüs yağı ilave edeceğiz. Karışma gelirsek ;

  • 2 yemek kaşığı rendelenmiş balmumu
  • 1,5 yemek kaşığı kafur
  • 4-5 damla biberiye yağı
  • 4-5 damla okaliptüs yağı 10 damla nane yağı
  • ¾ su bardağı hindistan cevizi yağı
  • Kremi koymak için steril bir kap

Karışımı yapmak için öncelikle ısıya dayanıklı bir kap içerisine balmumu ve hindistan cevizi yağını kısık ateşte ocağa koyuyoruz. Karışımı yaparken tahta kaşık kullansak daha iyi olur. Balmumu ve hindistan cevizi yağımız eriyip birbire karışınca kafuru ekliyoruz. Sonra kalan tüm malzemeleride ekleyip birkaç kez karışımı harmanlayıp krem kıvamına gelmesini bekliyoruz. Kıvama gelen kremimizi kaba alıp soğumasını bekliyoruz. Bu süreçte kapak açık kalsın. Oda sıcaklığına geldiğini düşündüşünüz zaman kapağını kapatıp serin yerde muhafza edebilirsiniz. Ağrı olan bölgeye yeterli miktarda alıp masaj yaparak kremi kullanabilirsiniz.

Ama unutmayın ki doğal yollarla elde ettiğimiz bu kremler size tek başına yardım edemeyebilir. Ağrılarınız için bir uzmana başvurmanız , hastalığınızın sebebini ve tedavi yollarınıda öğrenmelisiniz. Bu bitkisel kremleride tedavinize ek olarak yapabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website