Hıçkırığa ne sebep olur? Hıçkırığın Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri

Hıçkırığın Sebepleri ve Tedavi Şekilleri

Hıçkırık, bir çok süre ciddi bir hastalık olarak kabul görmeyen ve ansızın ortaya çıkan sadece rahatsız eden bir sıhhat problemidir. Çoğu zaman yaşlanmaya bağlı olmayan hıçkırık problemi genç, yaşlı, hanım, adam herkeste görülebilmektedir. İşte dört gözle beklenen tüm yönleriyle hıçkırık hakkında merak edilenlerden; Hıçkırık niçin olur? Hıçkırık iyi mi geçirilir? Hıçkırığa ne sebep olur? Hıçkırığa naturel çözüm yolları nedir? Hıçkırık tedavisi benzer biçimde konuların detaylarını haberimizde paylaştık.

Hıçkırık tehlikeli mi?

Çoğu zaman ciddi bir sıhhat problemi olarak algılanmayan hıçkırık, düşünülenin aksine uzun sürüyorsa beyin ve kalp benzer biçimde dirimsel organlardaki bir problemin habercisi olabilmektedir. Arada bir gelen değil sadece uzun devam eden (inatçı) hıçkırık kilo kaybı ve yutkunma güçlüğü benzer biçimde emarelerle beraber yiyecek borusu kanseri emaresi olabilir. İşte hıçkırık hakkında dört gözle beklenen öteki mevzular ve tedavi yolları.

Hıçkırığa ne sebep olur?

Ilk olarak hıçkırığın iyi mi oluştuğuna değinecek olursak; Hıçkırık, göğüs boşluğu ile karın boşluğunu birbirinden ayıran, diyafram adında olan kasın istem dışı kasılmasıyla, ses tellerinin bulunmuş olduğu gırtlak bölgesinin ansızın kapanmasıyla oluşur. Bu durumda hıçkırık dediğimiz durum ortaya çıkar. Hıçkırık en rahat tanımıyla, diafragmayı etkileyen sinirin uyarılmasıyla meydana gelir.

Hıçkırık iyi mi geçer?

Hıçkırığın bitmesi için karbondioksitin artması gerekmektedir. Karbondioksit oranının artması ve hıçkırığın geçmesi için ise izahat icra eden Uzm. Dr. Şükrü Daloğlu, şu tavsiyelerde bulunuyor;

“Kese kâğıdına soluyarak karbondioksiti alırız, bu şekilde hıçkırığı azaltabiliriz. Kendi halimizde yapılabilecek tek yöntem budur. Oldukça fazla ve inatçı bir hıçkırığa yakalanılması durumundaysa hekime başvurulmalıdır. Biz, sürekli ve geçmeyen hıçkırıklarda birkaç değişik ilaç vererek, bunu geçiriyoruz. Meydana getirilen bazı bilindik şekilleri önermiyoruz.

Mesela; Hıçkırıkta nefes tutmak, soğuk su içmek, ıkınmak, korkmak, dış kulak yolunu tıkamak ve limon içmek yanlış yöntemlerdir ve daha değişik hastalıklara niçin olabilir.”

Organik hıçkırık tedavileri

Halk içinde yaygın olarak kullanılan ve hıçkırığa kati çözüm olarak malum nefes tutmak, başı ters tutarak su içmek benzer biçimde çözümler kimi zaman işe yarasa da tıbbi olarak tavsiye edilmemektedir. Çözüm olarak gösterilen bu yöntemler kişiye nazaran farklılık göstermektedir. Mesela bir kişide nefes tutarak hıçkırık geçerken başka bir kişide bu yöntem işe yaramamaktadır.

En naturel çözüm olarak Dr. Daloğlu’nun da belirttiği benzer biçimde vücudun karbondioksit oranını dengelemek kati netice olabilir. Bu da kese kâğıdına solumak olarak tanımlanabilmektedir.

Hıçkırığa yol açan durumlar

Hıçkırığı ortaya çıkaran etkenler içinde süratli yiyecek yiyip hava yutan kişilerde, aşırı gülme ile fazla sigara ve alkol kullanılması, aşırı stresse bağlı hava yutulması benzer biçimde organik bir hastalığa bağlı olmayan durumlardaki kısa süreli, geçici hıçkırık meydana gelir. Bir de uzun soluklu dediğimiz inatçı diye tabir edilen hıçkırık türü vardır.

Hıçkırık türleri nedir?

Geçici hıçkırık: Herkeste meydana gelebilmektedir, ansızın ortaya çıkıp kısa sürede geçer. Dirimsel bir tehlikesi bulunmamaktadır. Yukarıdaki tedavi yöntemiyle geçebilir.

İnatçı hıçkırık: 2 gün ile 1 ay arası devam eden hıçkırık ise inatçı hıçkırık olarak tanımlanır. Bu tür durumlarda hekime başvurulmalıdır.

Dirençli hıçkırık: 1 aydan uzun süre devam eden hıçkırıklar dirençli hıçkırık olarak tanımlanır. Tedavi alınması şiddetle tavsiye edilir.

Tags: #bir saniyede hıçkırık nasıl kesilir #Hıçkırığa ne sebep olur? #hıçkırık #hıçkırık nasıl geçer #hıçkırık nasıl geçer ekşi #hıçkırık nasıl geçer yöntemleri #hıçkırık nasıl kesilir #hıçkırık nasıl oluşur #hıçkırık neden olur nasıl geçer #hıçkırık neden tutar #hıçkırık neden uzun sürer #hıçkırık nedir #hıçkırık tuttu beni dinle #uzun süreli hıçkırık nasıl geçer

Leave a reply "Hıçkırığa ne sebep olur? Hıçkırığın Sebepleri ve Tedavi Yöntemleri"

Author: 
    author