Araştırmacılar o üniversiteyi boykot ediyor

50’den fazla araştırmacı, suni zeka destekli tabanca geliştirme emek harcamaları icra eden Cenup Kore’deki üniversiteyi boykot ediyor.

Suni zekâ ve robotik alanlarında önde gelen 50’den fazla araştırmacı, suni zekâ destekli silahlar geliştirme planları icra eden Cenup Kore’deki KAIST Üniversitesi’ni boykot edeceklerini deklare etti. Boykot, Birleşmiş Milletler’in Cenevre’de “katil robotlara” sınırlandırma getirmeyi tartışacağı toplantıdan yedi gün ilkin duyuruldu.

Boykotun örgütlenmesine önderlik eden New South Wales Üniversitesi’nden Profesör Toby Walsh, otonom silahlar yapma yarışının çoktan başladığını söylemiş oldu. Walsh “ABD, Çin, Rusya ve İngiltere de dahil olmak suretiyle pek oldukça ülkede otonom silahların prototiplerini görebiliriz” dedi ve ekledi: “Kimsenin istemediği bir silahlanma yarışına kilitlenmiş durumdayız. KAIST’in eylemleri bunu yalnızca artıracak. Buna hoşgörü gösteremeyiz.”

Boykota katılan akademisyenler, KAIST’in geliştirdiği silahın “anlamlı bir seviyede insan kontrolünde olacağı” garantisi verilmediği müddetçe üniversite ile her türlü ilişki ve bilimsel niteliği olan işbirliğini kesmeyi taahhüt ediyor.

Boykot karşısında oldukça üzüldüğünü açıklayan KAIST Rektörü Sunh-Chul Shin, üniversitenin otonom tabanca sistemi geliştirmediğini söylemiş oldu. Times Higher Education’a konuşan boykot örgütleyicisi Prof. Toby Walsh de, otonom tabanca teknolojisinin insanlık için geri döndürülmesi zor bir tehdit oluşturacağını söylüyor: “Otonom silahlar savaşların eşi benzeri görülmemiş boyutlar ve hızlarda olmasına yol açacak. Pandora’nın kutusu bir kere açılırsa onu geri kapatmak zor olacak.”

(Kaynak: BBC Türkçe)

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website