Nükleer Santral Nedir ve Iyi mi Çalışır? Yararları ve Zararları

Akkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin temel atma töreninin duyurulmasıyla beraber tartışmalar tekrardan alevlendi. Peki nükleer güç santrali nedir, iyi mi çalışır, yararları ve zararları nedir? İşte merak ettikleriniz…

Mersin’de yapımına başlanacak olan Akkuyu Nükleer Santrali’nin temel atma töreninin duyurulmasıyla beraber tartışmalar tekrardan başladı. Akkuyu’da yapılacak olan nükleer güç santralinin İstanbul’un tüm elektrik ihtiyacını tek başına karşılayacağı söyleniyor. Şu haldeAkkuyu Nükleer Güç Santrali‘nin yapımına niçin karşı çıkılıyor? Nükleer güç santrallerinin zararları nedir? 

Nükleer Güç Santrali Nedir ve Iyi mi Çalışır?

Nükleer santraller, radyoaktif maddelerin yakıt olarak kullanılmasıyla, elektrik enerjisi üretilen tesislerdir. Bu tesislerde radyoaktif madde kullanılması bu tesislerin ihtimaller içinde bir facia da tahrip gücü ve vereceği zararında büyüklüğünü arttırmaktadır. Geçmişte facia olarak nitelenen ve binlerce insanoğlunun yaşamını kaybetmiş olduğu nükleer kazalar olmuştur. Ilk olarak geçmişte yaşanmış olan bu olumsuzluklardan dolayı aslen şu anda Dünya genelinde insanların birçoğu bu tesislere karşı çıkmaktadır. Bununla beraber nükleer enerji, biyokimya ve biyolojinin çeşitli alanlarında, çeşitli inşaat malzemelerinin üretiminde, uzay teknolojilerinde ve tayyare sanayileri şeklinde alanlarda kullanılıp değerlendirilmektedir. Bunun yanında kurulan tesisler ufak bir alanda olsa da, kullanılan maddeler radyoaktif olduğundan yoğun enerji üretimi gerçekleşir. Bu enerji ise oldukça geniş bir bölgenin gereksinimlerini karşılayabilir.Nükleer santraller çalışırken madde olarak uranyum kullanılır. Uranyumun parçalanmasından sonrasında ortaya oldukça yüksek miktarlarda enerji çıkmaktadır. Uranyum, bu şekilde fisyon (atomun iki yada daha çok çekirdeğe bölünmesi) tepkimesine girer. Fisyon tepkimesi ile oluşan yüksek miktardaki enerji, su buharını üst düzey sıcaklıklara kadar ısıtır. Oluşan buğu, elektrik jeneratörü türbinlerine iletilir. İletilen buğu da türbin şaftını çevirerek elektrik üretimini sağlar.

Nükleer santrallerde meydana getirilen tek işlem bu olsaydı, ve bu süreç fazlaca daha kontrollü işleyebilseydi aslen oldukça verimli ve ergonomik bir enerji üretim merkezi olurdu. Sadece yukarıda sıraladığımız faydalarının yanında nükleer santrallerin oldukça zararı olan tarafları da bulunuyor. Ihtimaller içinde bir facia senaristliği göz ardı edildiğinde, bu tesislerden çıkan atıklar doğaya ve insan sağlığına son aşama zararlıdır. Nükleer santral kullanan ülkelerin en büyük problemlerinden biri, bu atıkların nereye boşaltılacağıdır. Zira bu atıklar, gittikleri bölgelerde çevreye ciddi zararlar vermekte ve insan sağlığı açısından da ciddi problemler doğurmaktadır. Bazı ülkeler, bu atıkların uzaya gönderilmesi yönünde emek harcamalar başlatmış olsalar da yüksek maliyet bunun gerçekleşmesinin önüne geçmiştir. Şimdilik bazı devletler bu atıkları Afrika (!) şeklinde kıtalardaki bazı ülkelere taşırken, bazıları kendi sınırları içindeki izole bölgelere hapsetmektedir. Bununla beraber bu radyoaktif atıklar nereye atılırsa atılsın, rüzgar ve yağmur şeklinde yollarla havaya, suya ve toprağa karışarak bir halde insanlara ulaşır. Dünya genelinde ne kadar fazlaca radyoaktif atık olursa, insanların bunlardan etkilenmesi de o denli kolay ve acele olur.Bunların yanında, nükleer santrallerle ilgili en istenmeyen senaryo bir facia senaryosudur. Bu tesislerde yaşanacak ihtimaller içinde bir kaza, sabotaj, sızıntı, patlama vs. şeklinde bir durum, nükleer santralin yer almış olduğu bölgeyi fazlaca uzun bir süre yaşanmaz hale getirecektir. Nitekim, siz değerli üyelerimizin de bilmiş olduğu şeklinde, Çernobil hala hayalet kent olarak varlığını sürdürmektedir ve şu anda insanların bu şehre girmesi hala yasaktır. Talihsiz vaka Rusya’da yaşanmasına karşın, Türkiye’de Karadeniz bölgesinde fazlaca sayıda insanoğlunun kanser olmasına, evlatlarının engelli ya da çeşitli kronik hastalıklarla dünyaya gelmesine yol açmıştır. Kısaca bu tesislerde yaşanacak ihtimaller içinde bir facia, tesisin sınırı olan olduğu alanla kalmayacak, yüzbinlerce kilometrekarelik bir alandaki insanların bir kısmının derhal, bir kısmınınsa çeşitli hastalıklarla yaşamını kaybetmesine yol açacaktır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website