Mobil telefonlar ve tabletler artık yapılamayan işlem neredeyse kalmadı. Bir bilgisayarda yapılabilen bir çok iş bu akıllı cihazlar ile de yapılabiliyor. Mesela film seyretme,  fotoğraf albümünüzü araştırma yada yazılı bir metin oluşturmak mümkün. Eksiklikleri ise mobil cihazlarının minik olması ve ekrandaki görsel öğelerin bulunduğumuz ortamdaki öteki kişilerce de görülebilmesini sağlayamamak. Fakat mobil cihazların ekranlarındaki görüntüyü TV benzer biçimde başka cihazlara yada ekranlara aktarma olanağı bulunmakta. Telefon ekranını televizyona aktarma teknoloji yardımıyla gerektiğine mobil cihazlarınızın ekranlarını başka cihazlara aktarabilmekte/yansıtabilmektesiniz. İşte mobil cihazların bu hususi durumunun adı screen mirroring’tir.

Telefonunuzdaki “Screen Mirroring” (All Share Cast) özelliği yardımıyla telefonunuzun ekranındaki içinde ne olduğu uyumlu bir TV ekranına aktarabilirsiniz. Bu işlevden yararlanabilmek için hem mobil telefonunuzun hem de TV’nizin bu fonksiyonu desteklemesi gerekmektedir.

Samsung mobil telefonunuzda/tabletinizde bu özelliğin var olup olmadığını, telefonunuzun/tabletinizin ekranı üstünde iki parmağınızı ekranın en üst kısmından en alt kısmına kaydırarak görebilirsiniz. Beliren fonksiyon sıralamasında “Screen mirroring” var ise telefonunuzda bu özellik var anlama gelir. Bu suretle beliren listeden “Screen Mirroring” ikonu tıklandığında bu özellik etken hale getirilmiş olur. Buna ilişkin işlem basamaklarını aşağıda tek tek sıralıyoruz:

-Ekranda iki parmak yavaşça yukarıdan aşağıya kaydırılır.

– Listedeki “Screen Mirroring” ikonu tıklanır.

– Mobil telefonunuz/tabletiniz bu özelliğe haiz bir TV taramaya başlayacaktır. Bağlanmak istediğiniz TV’ye ilişkin satırı tıklayın. Böylece TV ile telefon/tabletiniz bağlanmış olacaktır.

– Artık TV’nizde telefonunuzun ekranındaki içinde ne olduğu izlemeye başlayabilirsiniz.

Telefon Ekranını Televizyona Aktarma
Telefon ekranını televizyona aktarma için kullanılan “Screen Mirroring” hususi durumunu kullanmaya uygun hale getirmek için ise aşağıdaki iki yöntemden birini kullanabilirsiniz.

  1. Yöntem

İlk olarak uzaktan kumandadaki “Source” tuşuna basın.
Kumandanızın ilgili tuşlarıyla , TV ekranında çıkan seçeneklerden “Screen Mirroring”i seçin.
Ekranda, TVnizin bir cihaza bağlanmaya hazır olduğu bilgisi görünecektir.
Belirli bir süre içinde (iki dakika) telefonunuzla TVnizi eşleştirmemeniz halinde TV’nizdeki bu özellik eylemsiz hale geçecektir.

2.Yöntem

TV’niz açıkken uzaktan kumandada “Menu” tuşuna basın.
Aşağı yön tuşuyla “Network” satırının üstüne gelin ve seçin.
Ekranda beliren listeden yön tuşlarıyla “Screen Mirroring” tuşunun üstüne gelin ve seçin.
Artık TV’nizdeki “Screen Mirroring” özelliği etken hale gelmiştir.

AirPlay ile neleri aktarabilirsiniz?

iOS aygıtından Apple TV (2. nesil) yada sonraki sürümlerine AirPlay ile fotoğraf ve video aktarabilirsiniz.
iOS aygıtından Apple TV, AirPort Express yada AirPlay özelliği etkinleştirilmiş hoparlörlere AirPlay ile müzik aktarabilirsiniz.

iPhone, iPad yada iPod touch aygıtınızdan AirPlay ile içerik aktarma

iOS aygıtınızda ve AirPlay ile aktarım yapmak istediğiniz aygıtta aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
iOS aygıtınızda, ekranınızın altından yukarı doğru kaydırarak Denetim Merkezi‘ni açın.
Denetim Merkezi’nde, ekranı yatay olarak kaydırarak Şu An Çalınan ekranını bulun.
AirPlay aygıtınızı seçin:
iPad’inizde, kullanılabilir AirPlay aygıtları listesinden AirPlay ile aktarım yapmak istediğiniz aygıtı seçin.
iPhone yada iPod touch aygıtınızda, simgesine dokunarak kullanılabilir AirPlay aygıtlarının listesini bulun, arkasından AirPlay ile aktarım yapmak istediğiniz aygıtı seçin.

iPhone, iPad yada iPod touch aygıtınızı yansıtma
iOS ekranınızın tamamını Apple TV’nize iyi mi yansıtacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

iOS aygıtınızda ve AirPlay ile aktarım yapmak istediğiniz aygıtta aynı Wi-Fi ağına bağlanın.
iOS aygıtınızda, ekranınızın altından yukarı doğru kaydırarak Denetim Merkezi‘ni açın.
Denetim Merkezi’nde AirPlay Yansıtma’ya dokunun, arkasından listeden Apple TV’nizi seçin. Televizyonunuzun ekranında AirPlay parolası görünürse parolayı iOS aygıtınıza girin.

Televizyonunuz iOS ekranınızın yönünü ve en boy oranını kullanır. Telefon ekranını televizyona aktarma işleminde televizyonunuzun ekranını yansıtılan iOS aygıtının ekranıyla doldurmak için televizyonunuzun en boy oranı yada büyütme/küçültme ayarlarını değiştirin. Bundan sonraki yazımızda telefon yönlendirme iptalinden bahsedeceğiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website