Wifi Şifresi Nasıl Değiştirilir?

Merhaba dostlar. Uzun bir aradan sonrasında yine sizlerle birlikteyiz. İnternetiniz wifi şifrenizi değiştirmeniz için lüzumlu tüm detayları sizlerle paylaşacağım.
Ilk olarak yapmanız ihtiyaç duyulan ilk işlem internetiniz bağlı olduğu modem yada router bağlanmanız gerekmektedir. Kurulumu ilk kez gerçekleştiriyorsanız aldığınız kutudan çıkan şifreyle giriş yapabilirsiniz.
2. Basamak olarak istediğiniz tarayıcıya girerek 192.168.1.1 yazıp enter basmanız gerekiyor. Eğer hala modemin arayüze giremediyseniz Google amcadan küçük bir yardım alabilirsiniz. Bundan dolayı her modemin arayüzüne giriş birbirinden farklıdır. Eğer modem arayüzüne girip şifreyi unuttuysanız modemin arkasındaki küçük tuşa basarak reset atarak şifreyi değiştirebilirsiniz.

Modem ara yüzüne giriş yapıldıktan sonrasında ” kablosuz” yazan kısma giriş yapıyoruz. Bu aşamada kablosuz ağ adı yazan kısma girerek mevcut şifrenizi değiştirebilirsiniz. Şifreniniz güvenliği için büyük minik harfler ile sembol ve rakamlarda kullanabilirsiniz. Girdiğiniz yerden aynı şekilde ağ isminide değiştirebilirsiniz.

Modem Arayüzüne Giriş kısmı

Birazcık ilkin kenarıya not aldığımız Modem ip adresini web tarayıcımızın adres çubuğuna yazıyoruz ve sayfayı açıyoruz. Ekranda karşımıza kullanıcı adı ve parolasoran bir kısım ile karşılaşacağız, bu bölümde daha ilkin bir değişim yapmadıysanız, mesela modemi ilk kullanmaya başladığınızda bu adımlarda sorulabilir şifrenizi değişiklik yapmak ister misiniz? eğer değişim yapmadıysanız çoğu zaman kullancı adı ve gizyazı “admin” olacak şekilde ayarlanmıştır. Eğer hala giriş yapamıyorsanız internete modem markanızı ve modelinizi yazarak varsayılan modem kullanıcı adı ve şifresine erişebilirsiniz.

Bir öteki yöntemde eğer internette yaptığınız araştırmada sorununza yanıt bulamadıysanız bu sefer modem arkasında bulunan minik reset tuşuyla modeminizi resetleyebilir ve gene varsayılan kullanıcı adı şifreyi deneyip giriş yapabilirsiniz.

Zyxel modem Wifi şifresi değişiklik yapma?

Azca önceki adımları yine yapmış olup kaydediğiniiz Ip numarasını tarayıcınızın adres çubuğuna girip Enter tuşuyla sayfayı açıyoruz. Karşımıza çıkan yere kullanıcı adı kısmına “admin” gizyazı kısmına “ttnet” yazarak giriş yapabilirsiniz, eğer web sağlayıcınız TTNET haricinde bir şirket ise gizyazı kısmı değişim izah edebilir.

Hemen sonra giriş işlemi tamamlandıktan sonrasında ekranda Ağ ayarı kısmına tıklayıp karşısınızda beliren Kablosuz sekmesine tıklayıp karşınıza çıkan sayfayı birazcık aşağı sürükleyin ve orada yazan “Otomatikman gizyazı oluştur” yazısının tarafındaki tik işaretini kaldırın ve wifi şifrenizin ne olmasını istiyorsanız belirleyin. Bu mevzuda birazcık duyarlı davranabilirsiniz, zira artık data güvenliği oldukca mühim dikkate alınması ihtiyaç duyulan şey günümüzde.

Airties marka modemlerde Wifi şifresini nasıl değiştirebilirim?

Bir öteki en oldukca kullanılan modem markası olan Airties modemlerde Wifi şifresini değişiklik yapmak gene aynı kolay adımlardan oluşuyor. Gene azca ilkin kaydettiğimiz Ip adresi ile tarayıcınızdan modem arayüz sayfasını açıyoruz. Bu çoğu zaman bu marka modem tiplerinde erişim sayfası 192.168.2.1 olarak belirlenmiştir. Oturum açtıktan sonrasında ekran karşımızda beliriyor. “Kablosuz” menüsünün altında “Kablosuz Ağ Ayarları” kısmını görmüş olacaksınız, ona tıklayın. Oluşturulan sayfada “Kablosuz Ağ Adı (SSID)” kısımına yeni bir kablosuz ağ adı yazarak, WiFi ağınızın adını  değiştirebilirsiniz. Güvenlik seçeneğinden WPA/WPA2‘yi seçin zira bu şifreleme türü günümüzden en oldukca zor hackerlar tarafınca kırılabilecek şifreleme türüdür. Arkasından “Parola” alanına minimum sekiz karakterden oluşan bir parola belirleyerek kaydet tuşuna basınız. Ve hepsi bu kadar artık modem ayarlarınızı yaparak Wifi şifrenizi değiştirmiş bulunacaksınız. Bunun peşinden ortalama bir dakika benzer biçimde bir sürede modeminiz tekrardan başlatılmış olacak ve bilgisayarınızdan modeminize erişmek için yeni belirlediğiniz şifrenizi girmeniz gerekecektir.

TP Bağlantı Wifi şifresi değişiklik yapma

Öteki en oldukca kullanılan modem markalarından önde gelen TP Bağlantı kablosuz wifi şifresini değişiklik yapma kısmını anlatalım. Bu da gene aynı yukarıda anlattığımız iki değişik modem benzer biçimde kolay adımlardan oluşuyor. Modemlerin arayüzlerinde gizyazı ayarları, firewall (güvenlik) işlemleri, araçlar, raporlar ve dns değişiklik yapma benzer biçimde birçok özelliği yönetebileceğiniz onlarca değişik özelliklere haizdir.

Şimdi azca önceki baş adım olan kaydettiğimiz ipconfig kısmından aldığımız adresi adres çubuğumuza yapıştırıyoruz. Bu gene TP Bağlantı modemler içinde 192.168.1.1 standart numarasıdır. Kullanıcı adı ve gizyazı kısmına admin yazarak arayüze giriş yapın. Arkasından “Arayüz Ayarları” üstüne tıklayın ve “Kablosuz” sekmesine tıklayın. Oluşturulan sayfada yukarıda belirttiğimiz benzer biçimde güvenlik mevzusunda dikkatli olmalı ve şifreleme türünü  “WPA-PSK/WPA2-PSK” olarak belirlemelisiniz. Modem tiplerine gore bu değişim izah edebilir. Gene aynı şekilde adını değiştirebilmek için SSIDbölümünü kullanmanız gerekmektedir. Ön Paylaşım Anahtarı bölümünde kablosuz ağınıza bir gizyazı belirleyip kaydet tuşu ile bunu sonuçlandırabilirsiniz.

Yukarıda anlattığımız değişik modellere gore Kablosuz modemlerde Wifi şifresi iyi mi değiştirilir mevzusuna değindik, eğer aklınıza takılan sorularınız ve çözemediğiniz modem türü var ise aşağıdaki yorum bölümünü kullanarak bana sorularınızı yönetebilirsniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Name *
Email *
Website